Si të humbni 10 kile në një javë në një dietë me shalqi

Dieta me shalqi si një program detoks për humbjen e peshës është një alternativë e shkëlqyeshme ndaj dietës klasike për një pastrim gjithëpërfshirës të trupit. Ideale për njerëzit që i duan shalqinjtë gjatë sezonit të pjekjes së këtij kokrra të kuqe. Karakteristikat e tij pastruese dhe formulimi i shkëlqyeshëm ju ndihmojnë të përfitoni sa më shumë nga ky produkt.

Përfitimet dhe dëmet e humbjes së peshës në shalqinj

Përfitimet e dietës së shalqirit për humbjen e peshës:

 • Pastrim me cilësi të lartë për shkak të një efekti të fuqishëm diuretik, i cili ndihmon në largimin e lëngjeve të tepërta nga trupi, toksinat dhe substancat toksike.
 • Trupi merr një sasi të madhe të ushqyesve të dobishëm, veçanërisht acidin folik.
 • Shalqinjtë janë të shijshëm për shkak të përmbajtjes së lartë të fruktozës, gjë që i bën ato më tërheqëse se ushqimet e tjera bimore. Prandaj, humbja e peshës do të jetë në gjendje të qëndrojë në humor të mirë dhe të mos përjetojë shqetësime në lidhje me kufizimin në produkte.
 • Kjo kokrra të kuqe do të ndihmojë në eliminimin e fryrjes.
 • Për shkak të shijes së ëmbël dhe pjesës më të madhe të tulit, shalqinjtë ngopen shpejt dhe dieta është relativisht e lehtë për tu toleruar.

Dëmtimi nga dieta e shalqirit mund t'i bëhet trupit në disa raste:

 • Humbja e peshës e vëzhgon atë për më shumë se 3 ditë - atëherë ekziston një probabilitet i lartë i mungesës së vitaminës dhe dështimeve metabolike të shoqëruara me një sasi të pamjaftueshme të substancave thelbësore të përdorura nga një person.
 • Humbja e peshës ka kundërindikacione për këtë dhe dietat e tjera pastruese.
 • Për humbje peshe, frutat zgjidhen jashtë sezonit - atëherë ekziston një rrezik i lartë i nitrateve në to, gjë që do të çojë në helmim nga ushqimi.
 • Meqenëse parimi kryesor i veprimit është një efekt laksativ, pastrimi i zorrëve dhe largimi i lëngjeve të tepërta, të gjitha kilogramët e humbur ka të ngjarë të kthehen sapo të mbarojë dieta dhe dieta të zgjerohet. Nëse, në të njëjtën kohë, prisni ushqime të dëmshme me shumë kalori, atëherë do të dalë jo vetëm që të ktheni kilogramët e humbur, por edhe të fitoni të reja.
Humor i mirë - plus dieta me shalqi

Kundërindikimet

Contrashtë kundërindikuar të ndiqni një dietë shalqi nëse:

 • Ka sëmundje të veshkave, në veçanti, gurë me një diametër prej më shumë se 4 mm - ekziston një probabilitet i lartë i ndërlikimeve.
 • Ka ndonjë sëmundje në një formë akute - imuniteti në kushte të tilla dobësohet dhe trupi ka nevojë për shumë lëndë ushqyese, jo vetëm ato që përmbahen në kokrra të kuqe. Nëse po flasim për sëmundjet e traktit gastrointestinal, atëherë efekti laksativ i shalqirit mund të përkeqësojë gjendjen e mukozës së stomakut dhe zorrëve, gjë që do të ketë një efekt të keq në mikroflorën.
 • Gruaja është shtatzënë ose jep gji. Gjatë shtatëzënësisë, efekti diuretik mund të shkaktojë shqetësime për nënën e ardhshme, sepse presioni mbi fshikëzën do të rritet. Dhe urinimi i shpeshtë mund të prishë mikroflorën e sistemit riprodhues. Përveç kësaj, si gjatë lindjes së fëmijës dhe gjatë laktacionit, ekspertët nuk rekomandojnë dieta me një kufizim të produkteve të dobishme, kështu që çdo mono-dietë nuk do të jetë e dobishme.

Përbërja dhe përmbajtja e kalorive

Pavarësisht shijes së theksuar të ëmbël, shalqiri është një ushqim bimor me një përmbajtje negative të kalorive - çdo 100 g manaferra përmban vetëm 38-40 kalori.

Përbërja e shalqirit:

 • Acid askorbik, thelbësor për sistemin imunitar;
 • Vitaminat A, E, të cilat e mbajnë lëkurën rinore dhe kanë një efekt të dobishëm në shikimin;
 • Vitaminat e grupit B (B1, B2, B6, B9) - konsiderohen më të domosdoshme për humbjen e peshës, pasi mungesa e tyre çon në ndërprerje të të gjitha proceseve metabolike;
 • Uji - deri në 85% - është lëngësia që siguron një efekt të theksuar pastrimi;
 • Fibra - si uji, ajo largon toksinat dhe substancat e dëmshme nga trupi, dhe gjithashtu ngop dhe nuk përmban kalori;
 • Kaliumi - i rëndësishëm për funksionimin e plotë të muskujve të zemrës, përbërjen e gjakut dhe punën e sistemit urinar;
 • Magnezi - ka një efekt të dobishëm në sistemin nervor;
 • Fosfori - i rëndësishëm për ndërtimin dhe forcimin e indeve kockore dhe funksionin e plotë të trurit;
 • Likopeni është një antioksidant që ngadalëson plakjen dhe përshpejton rigjenerimin e qelizave.

Menu

Ekzistojnë shumë lloje të dietave me shalqi për sa i përket kohëzgjatjes, por për një dietë të vetme, një kohëzgjatje e humbjes së peshës deri në 3 ditë është e lejueshme. Nëse periudha e humbjes së peshës është më e gjatë, atëherë dieta duhet të zgjerohet me produkte të tjerë të dobishëm.

1 dite

Gjatë ditës së agjërimit në shalqinj, rekomandohet të hani vetëm tulin e shalqirit gjatë ditës. Sasia e manave nuk është e kufizuar, lejohet të hahet deri në ngopjen e plotë. Ju mund të bëni lëngje dhe gojëmjaltë shalqi, të përdorni 1-3 copë bukë thekre.

Sasia e ujit të pijshëm të zakonshëm nuk është e kufizuar.

Tul shalqi në dietën e ditës së agjërimit

Për 2 ditë

Një humbje peshe dy-ditore në shalqinj do t'ju lejojë të heqni qafe 2-4 kg, zvogëloni ndjeshëm madhësinë e belit dhe barkut. Menuja përbëhet nga produktet e mëposhtme:

 • 2-3 krutone thekre;
 • Pafund - tul shalqi;
 • E pakufizuar - ujë, çaj jeshil;
 • 2 gota kefir në ditë;
 • Deri në 200 g gjizë në ditë.

Për 3 ditë

Një mono-dietë tre-ditore nuk ndryshon për sa i përket një grupi produktesh nga një dy-ditore.

Për 5 ditë

Dietat mono me kalori të ulët që zgjasin më shumë se 3 ditë kërkojnë zgjerim dietik për të minimizuar rreziqet e dëmtimit të mundshëm nga ndjekja e tyre.

Lejohet për përdorim:

 • Shalqinj dhe manaferra të tjerë në sasi të pakufizuar;
 • Mollë jeshile, agrumet, kivi;
 • Perime jeshile: tranguj, kunguj të njomë, lakër, zarzavate;
 • Deri në 50 g thekre ose bukë me drithëra në ditë, mundësisht në formën e krutoneve;
 • Deri në 200 g gjizë 0% në ditë.

Menuja shembull për çdo ditë:

 1. Mëngjesi:gojëmjaltë me shalqi dhe kokrra të kuqe.
 2. Rostiçeri- sallatë me mollë, shalqi dhe portokall.
 3. Darka- kungull i njomë i pjekur, sallatë me perime të freskëta.
 4. Rostiçeri- një gotë kefir, tul shalqi.
 5. Darka- gjizë me barëra, një gotë kefir.

Për një javë

Një humbje javore e peshës në shalqi gjithashtu siguron praninë e shumë produkteve të tjera në dietë, përveç kësaj manaferre. Kjo perfshin:

 • Bollgur, oriz kafe - duhet të hani për mëngjes;
 • Shalqinj dhe manaferra të tjerë - në drithëra, smoothie, lëngje të freskëta, sallata frutash;
 • Perime me kalori negative, kryesisht të papërpunuara;
 • Vezë, qumësht dhe produkte të qumështit të thartuar me përmbajtje 0% yndyre.
 • Farërat, arrat, vajrat bimorë.

Menuja për çdo ditë duket si kjo:

 1. Mëngjesi - bollgur në ujë, shalqi, shalqi, portokall dhe farat chia.
 2. Snack - sallatë me kivi dhe pulpë shalqini me kos me pak yndyrë.
 3. Oriz kafe, sallatë me panxhar të zier, barishte dhe arra, të kalitur me vaj ulliri.
 4. Kefir, tul shalqi.
 5. Omeletë me piper zile, tul shalqi.

Nëse i besoni rishikimeve, atëherë ka raste kur njerëzit arritën të humbin minus 10 kg në javë, duke iu përmbajtur një diete të tillë me pjesë të vogla.

Feta shalqi për humbje peshe

Për 10 ditë

Në dhjetë ditë me konsum ditor të shalqirit, mund të humbni deri në 6 kg. Për një periudhë kaq të gjatë të dietës, është i përshtatshëm vetëm një menu që i ngjan një diete të duhur të ekuilibruar me përmbajtje të ulët kalori. Një shembull i një diete 10-ditore me shalqi:

Dita Mëngjesi Rostiçeri Darka Rostiçeri Darka
një Petulla me miell orizi, shalqi të freskët Sallatë shalqi dhe kivi Supë me perime, gjoks pule të zier ose të pjekur Djathë gjizë, tul shalqi Lakra e zier me viç
2 Bollgur me rrush të thatë Smoothie me shalqi dhe grejpfrut Sallatë pule, kastravec, djathë, për ëmbëlsirë - tul shalqi Pulpa e shalqirit Supë peshku me karota dhe barishte
3 Cheesecake pa pjekje nga gjizë me pak yndyrë me një shtresë lëng shalqi Çdo sallatë frutash Lakra e zier me fileto pule, tul shalqi Kefir me fara chia Sallatë me shalqi, shegë, borzilok, të kalitur me lëng limoni
katër Djathë gjizë me manaferra dhe shalqi Kivi Zierje perimesh me kërpudha Kefir me shalqi Brokoli në avull, shalqi i freskët
pesë Omeletë me barishte Pelte lengu i shalqinit Sallatë me pulë të pjekur, kastravec dhe zarzavate, tul shalqi Djathë gjizë me shalqi Sallatë patëllxhanë të pjekur, shegë dhe shalqi
6 Cheesecakes pa miell dhe sheqer, shalqi të freskët Smoothie e bërë nga shalqiri dhe manaferrat e tjerë Thjerrëza, tul shalqi Kefir dhe koktej i freskët shalqi Peshk i zier, marule
7 Bollgur në ujë me arra Pure molle dhe shalqi Zierje fasule Djathë gjizë me shalqi Koktej ushqim deti i zier
8 Vezë të fërguara me djathë dhe barishte, shalqi të freskët Kos me shalqi Vinaigrette me bizele jeshile Pulpa e shalqirit Brokoli dhe tavë e grirë pule
nëntë Oriz kafe, gojëmjaltë shalqi Shtrëngimi i qumështit Sallatë me panxhar dhe krasitje, të kalitur me vaj ulliri, tul shalqi Shalqi i freskët Omeletë me djathë dhe karkaleca deti
dhjetë Thjerrëzat me sallatë perimesh Pulpa e shalqirit Sallatë pule, kastravec, djathë, për ëmbëlsirë - tul shalqi Pelte shalqi Peshk i kuq i pjekur, çdo zarzavate

Për 14 ditë

Për një dietë shalqi dy javë, menuja e propozuar për 10 ditë është ideale. Me një kohëzgjatje të tillë, këshillohet të konsumoni vitamina komplekse për të ruajtur shëndetin.

Opsionet e dietës

Përveç dietave që i ngjajnë ushqimit të duhur të ekuilibruar, ekzistojnë lloje të tjera të menusë për humbjen e peshës në shalqinj. Të gjithë ata nuk janë më pak efektivë dhe kanë karakteristikat e tyre.

Pjepër

Tërheqja e këtij lloji të dietës së shalqirit është që produkti i dytë kryesor, pjeprat, piqet në të njëjtën kohë me shalqinjtë. Prandaj, një humbje e tillë e peshës jo vetëm që do të jetë shumë e shijshme, por edhe e përballueshme. Duke pasur parasysh karakteristikat e pjeprit dhe përputhshmërinë e dobët të tij me ushqimin tjetër, rekomandohet të hani këto 2 produkte veçmas, me një interval prej 2-3 orësh.

Menuja mund të duket diçka e tillë:

 1. Mëngjesi- pure pjepri.
 2. Rostiçeri- shalqi i freskët.
 3. Darka- pjepër, të prerë në kube dhe të derdhur me një lugë çaji mjaltë.
 4. Rostiçeri- tul shalqi.
 5. Darka- pjepër në çdo formë.

Shalqi-kefir

Humbja e peshës dhe pastrimi me tul shalqi dhe kefir është më e mira gjatë një dite agjërimi dhe një diete dy ditore. Shalqiri pastron zorrët, dhe bifidobakteret nga një produkt i qumështit të thartuar kontribuojnë në formimin e një mikroflora të shëndetshme të zorrëve dhe stomakut.

Ju duhet të zgjidhni kefir me pak yndyrë dhe të pini deri në 1. 5 litra në ditë.

Shalqi dhe kastravec

Ashtu si shalqinjtë, kastravecat janë 80-90% ujë, kështu që ato gjithashtu ndihmojnë në pastrimin e zorrëve dhe trupit në tërësi. Ky kombinim i produkteve themelore është shumë i suksesshëm.Gjatë ditës, përveç trangujve dhe shalqinjve, lejohet të përdoren:

 • Gjelbrit;
 • Lakër e bardhë;
 • Rrënjë selino;
 • Gjizë dhe kefir me yndyrë të ulët.

Me bukë të zezë

Shumë njerëz e duan kombinimin e shalqirit + bukës / biskotave / ndonjë sendi tjetër të pjekur. Disa feta bukë të zezë ose kokërr do t'ju ndihmojnë të ngopeni më shpejt dhe dieta do të tolerohet shumë më mirë.

Proteina e shalqinit

Një dietë shalqi për humbje peshe për shkak të djegies së indit dhjamor do të jetë më efektive nëse, përveç kësaj kokrra të kuqe, ju konsumoni ushqime proteinike:

 • Mish dhe peshk pa dhjam të përgatitur me metoda të buta;
 • Fruta deti;
 • Vezë;
 • Produkte qumështi;
 • Bishtajoret dhe soja.

Shalqiri do të ngop trupin me fibra, dhe përmbajtja e saj e lartë e ujit do të ndihmojë në asimilimin më të mirë të proteinave. Me një dietë të tillë, shalqiri duhet të konsumohet në mëngjes, dhe proteina - kur të doni.

Vajza në dietë me shalqi

Shalqi-hikërror

Dieta e shalqirit do të jetë e kënaqshme, gjatë së cilës lejohet të hani qull hikërror, të gatuar në një mënyrë të veçantë. 200 g drithëra derdhen në 400 ml ujë të pastër në mbrëmje dhe lihen në temperaturë dhome. Në mëngjes dhe gjatë gjithë ditës, qull hahet pa erëza dhe aditivë. Përveç kësaj, lejohet të hani deri në 1 kg tul shalqi.

Kohëzgjatja maksimale e humbjes së peshës në një dietë të tillë është 7-10 ditë, dhe gjatë kësaj kohe mund të humbni nga 5 në 8 kg.

Shalqi-mollë

Shalqinjtë shkojnë mirë me ushqimet e tjera bimore. Mollët konsiderohen si një nga frutat që këshillohen të plotësojnë mono-dietën e shalqirit. Sezoni për ta përkon me sezonin e shalqinjve, kështu që humbja e peshës nuk do të ketë probleme me disponueshmërinë e kësaj diete.

Gjatë çdo dite lejohet të hahet:

 • Deri në 1. 5 kg tul shalqi;
 • Deri në 1. 5 kg mollë;
 • E pakufizuar - ujë;
 • Deri në 1 litër kefir 0%.

Në shalqi dhe oriz

Orizi konsiderohet si një nga ushqimet më të mira për pastrimin e trupit dhe dietat mono-oriz praktikohen shpesh nga shumë njerëz. Për humbje peshe, dieta e shalqirit mund të plotësohet me oriz kafe ose të bardhë të pa lustruar - këto janë varietetet që përmbajnë përbërësit më të dobishëm dhe fibrat që ndihmojnë në pastrimin.

Shtë e lejuar të hani deri në 0. 5 kg oriz kafe në ditë pa shtuar asnjë erëza dhe aditivë.

Në shalqi dhe gjizë

Dieta gjizë-shalqi i përket dietës me proteina. Gjatë respektimit të tij (lejohet deri në 7 ditë), indi dhjamor digjet, indet muskulore ruhen pjesërisht dhe tretja normalizohet - kështu ndikon djathi i gjizës në trup.

Shalqiri shkëlqen shijen e dietës dhe promovon pastrimin. Për çdo ditë, mund të humbni deri në 1 kg.

Dieta e veshkave me shalqi

Dieta për veshkat - kjo mund të jetë një mono-dietë 1-3 ditore në shalqinj, ujë dhe kefir, ose kombinim i ngrënies së shalqinjve me një banjë të ngrohtë.

Në rastin e dytë, është e nevojshme të bëni një banjë të ngrohtë 1 herë në 3 javë, dhe 10 minuta para dhe në kohë - ka sa më shumë tul shalqi. E gjithë procedura zgjat rreth 1 orë, kohë gjatë së cilës rëra dhe gurët e vegjël dalin nga veshkat së bashku me urinën, dhe temperatura e ngrohtë e ujit ka një efekt të dobishëm në këtë proces.

Gjatë shtatzënisë

Necessaryshtë e nevojshme dhe e mundur që gratë shtatzëna të konsumojnë shalqinj, sepse ato përmbajnë një sasi të madhe të acidit folik, i cili është i nevojshëm për zhvillimin e plotë të fetusit. Por është e pamundur t'i përmbahesh një mono-diete në çdo rast, sepse është e mbushur me një mungesë të vitaminave dhe mineraleve të tjera të rëndësishme.

Produktet diuretike gjatë shtatzënisë mund të përkeqësojnë ndjeshëm mirëqenien e nënës në pritje. Në fshikëz, ndërsa fetusi rritet, presioni i tepërt ushtrohet tashmë, për shkak të së cilës gruaja ndjen dëshirë të shpeshtë për të shkuar në tualet. Bollëku i shalqinjve në menu do të rrisë efektin diuretik, mund të jetë i pakëndshëm për një grua shtatzënë dhe të shoqërohet me ndjesi të dhimbshme në zonën e legenit.

Me psoriazë

Në luftën kundër psoriazës, ndonjëherë përdoret një ilaç tradicional siç është dieta me shalqi. Nëse besoni në mbështetësit e një trajtimi të tillë, atëherë duke përdorur vetëm shalqi në sasi të pakufizuar për 10-30 ditë, mund ta mposhtni sëmundjen. Nëse jeni shumë të uritur, mund të hani një sasi të vogël të bukës së zezë.

Nga këndvështrimi i mjekësisë tradicionale, metoda është e diskutueshme, si në drejtim të tejkalimit të psoriazës, ashtu edhe është e vështirë të besosh në përfitimet e saj shëndetësore në përgjithësi.

Si të zgjidhni manaferrën e duhur

Këshillat kryesore për zgjedhjen e një shalqiri:

 1. Zgjidhni sipas sezonit. Nëse është e mundur - pranë fushës ku rriten ose te fermeri që mban bastan. Në raste ekstreme - në treg dhe vetëm në vendin e fundit - në supermarket.
 2. Lëkura duhet të jetë e fortë, me shkëlqim dhe shiritat e kokrrës së kuqe duhet të kontrastojnë me njëra-tjetrën.
 3. Shtë më mirë të zgjidhni një madhësi të mesme - një shalqi gjigant, ka shumë të ngjarë, u rrit në këtë mënyrë për shkak të shtimit të nitrateve në tokë, dhe shumë i vogël - jo i pjekur ende. Pesha ideale për çdo lloj manaferrash (përveç atyre të vegjël) është 4-6 kg.
 4. Një vend në njërën nga anët e një shalqi duhet të jetë i verdhë ose portokalli dhe jo më shumë se 6 cm në diametër për frutat e mëdha dhe 5 për ato më të vogla.
 5. Kur trokitni në kore, duhet të shfaqet një tingull kumbues.
Shalqiri i duhur

Dalja nga dieta

Dieta me shalqi kërkon mënyrën e duhur, e cila është graduale. Në 2-3 ditët e para, dieta duhet të zgjerohet me perime dhe fruta të tjera, në 2-3 ditët e ardhshme - me drithëra, atëherë duhet të futen produkte proteinike. Për të ruajtur rezultatin për një kohë të gjatë, produktet e bëra nga mielli i bardhë, ëmbëlsirat dhe ëmbëlsirat e tjera, të skuqura dhe produktet me kimikate në përbërje duhet të braktisen përgjithmonë.

Shqyrtime të mjekëve dhe specialistëve

 • "Lëngjet e shalqinit dhe smoothie të bazuara në to janë shumë të dobishme për përfshirjen në dietë të atyre që po humbin peshë. Por për një kohë të gjatë (më shumë se 1 ditë), ngrënia ekskluzivisht në tulin e këtij kokrra të kuqe është e dëmshme dhe e rrezikshme për shëndetin e çdo personi. Unë nuk i mirëpres mono-dietat, sepse ato pothuajse kurrë nuk japin rezultate të qëndrueshme, por gjatë sezonit të shalqinjve e konsideroj të këshillueshme që të shkarkoj në shalqinj çdo 10-14 ditë, duke ruajtur një dietë të ekuilibruar ".
 • "Para se të hani sasi të mëdha të shalqinjve dhe produkteve të tjera diuretike, ju këshilloj të siguroheni që veshkat dhe trakti gastrointestinal janë në rregull. Efekti laksativ mund të përkeqësojë rrjedhën e urolitiazës dhe të ndikojë negativisht në mikroflorën e organeve të tretjes. Si pjesë e dietës në kontekstin e një diete të ekuilibruar, shalqiri cilësor do të jetë gjithmonë i dobishëm. Por një dietë shalqi me çdo gjatësi është e pasigurt në prani të shumë sëmundjeve ".

Shqyrtime dhe rezultate të atyre që kanë humbur peshë

 • "Unë i dua shalqinjtë. Për mua, humbja e peshës është gjithmonë diçka shumë e vështirë dhe dëshpëruese. Por humbja e peshës në këtë kokrra të kuqe është një kënaqësi e pastër. Unë preferoj lëng të freskët, smoothie me manaferra të tjerë, sherbet dhe një grusht të bërë nga shalqiri dhe fruta të tjera. Unë mund të jetoj lehtë kështu për 10-14 ditë. Këtë vit kam humbur 6 kg për 2 javë ".
 • "Kam lexuar në lidhje me pastrimin e të gjitha sistemeve të trupit me shalqi nga një bloger fitnesi. Ajo këshilloi të jetonte me lëngje të freskëta frutash për një javë dhe të mos hante fare ushqim të fortë. Shalqiri i freskët ishte në listën e pijeve të lejuara. Kam kaluar 7 ditë detoksifikimi të tillë dhe më duket se kam rilindur - ndjeva lehtësi në të gjithë trupin tim, një rritje të energjisë dhe beli u bë 2 herë më i hollë. Rezultati ishte -4 kg në peshore ".