Dieta me proteina për humbje peshe: menu për një javë

Shumë gra kujdesen për figurën e tyre. Ata ulen në dieta të shumta, ushtrojnë dhe përpiqen t'i përmbahen ushqimit të duhur. Të gjitha për hir të shikimit të mirë dhe ndjenjës së shkëlqimit. Dieta me proteina bën një punë të shkëlqyeshme, domethënë, humbja e peshës për gratë është e shpejtë dhe e rehatshme.

Thelbi i ushqimit të proteinave

Dieta përbëhet nga ushqime proteinike. Kjo është, përdorimi i mishit dhe peshkut është i lejuar. Por perimet dhe pemët përdoren më pak sesa është e nevojshme për një dietë të ekuilibruar.

Me një dietë të tillë, proteina grumbullohet në trup, megjithatë, do të ketë mungesë të karbohidrateve dhe yndyrnave, të cilat janë burimet kryesore të energjisë. Trupi nuk do të marrë karbohidratet dhe yndyrnat e nevojshme, por do të duhet të tërheqë energji nga diku, që do të thotë se do të fillojë të harxhojë yndyrnat e akumuluara. Këto janë pikërisht depozitat yndyrore që duhet të shpëtoni.

Në teori, fotografia nuk është shumë e këndshme. Sidoqoftë, në praktikë, kjo dietë funksionon shumë mirë, ndërsa nuk dëmton trupin, dhe kilogramët e tepërt do të humbasin.

Rregullat themelore

Sidoqoftë, një dietë proteinike, si shumë të tjera, ka rregullat e veta që duhet të ndiqen, nëse nuk respektohet, humbja e peshës do të jetë joefektive. Duhet të mbahet mend se produktet e miellit dhe produktet e ëmbëlsirave janë kundërindikuar kategorikisht. Shmangni ëmbëlsirat për një figurë të hollë.

Çdo dietë jep rezultate më efektive nëse ndiqet në kombinim me ushtrime. Respektimi i rreptë i një diete proteinike, i plotësuar me ushtrime fizike, garanton sukses. Ky opsion është veçanërisht i përshtatshëm për gratë e reja dhe energjike.

Dietë e rekomanduar për humbje peshe

Është e nevojshme:

 • Vizatoni një skemë të caktuar dhe ndiqeni atë deri në fund.
 • Ju nuk mund të bëni ndryshime ose të ndryshoni produkte. Përndryshe, nuk do të arrini rezultatet e nevojshme, ndërsa ngarkoni më tej trupin.
 • Ju duhet të hani në të njëjtën kohë dhe të mos hani para gjumit.
 • Pini shumë ujë.

Necessaryshtë e nevojshme të lini gradualisht dietën me proteina, duke e kthyer ngadalë dietën tuaj në menunë e zakonshme.

Dieta me proteina: menu për 7 ditë

Tabela - si një opsion për humbjen e peshës për 7 ditë. Nëse dëshironi, menuja mund të zgjatet me 14 ditë.

DITA E PARË Në mëngjes (jo më vonë se 45 minuta pas zgjimit): bukë krunde ose bukë e freskët, vezë të ngrohta pule të ziera, kafe të sapo gatuar pa shtuar sheqer (çaj, ujë).

Mëngjesi: 1 mollë e madhe (mos bëni varietete shumë të ëmbla).

Dreka: supë me spinaq ose selino, peshk të dobët në avull, bukë ose një fetë bukë krunde, proteina.

Snack pasdite: gjizë me pak yndyrë.

Darka: karkaleca deti me lëng limoni, çaj bimor.
DITA E DYTE Në mëngjes (jo më vonë se 45 minuta pas zgjimit): gjizë me pak yndyrë, 1 fetë bukë me drithëra, kafe e sapo gatuar pa shtuar sheqer (çaj, ujë).

Mëngjesi: 1 portokall.

Dreka: supë nga peshku i dobët pa patate, kërpudha të pjekura me perime, proteina.

Snack pasdite: 2 feta të holla djathi me pak yndyrë.

Darka: përzierje perimesh me perime të freskëta ose të ziera pa salcë.
DITA E TRET Në mëngjes (jo më vonë se 45 minuta pas zgjimit): fileto pule e zier, bukë c / c, kafe e sapo zierë pa shtuar sheqer (çaj, ujë).

Mëngjesi: Fruta agrume (1 grejpfrut ose 2 portokalle të vegjël).

Dreka: perime supë + vezë), fasule jeshile të ziera, shkundur proteina.

Snack pasdite: kefir me pak yndyrë.

Darka: gjizë tavë + mollë + kanellë.
DITA E KATRT Në mëngjes (jo më vonë se 45 minuta pas zgjimit): gjizë me pak yndyrë (mund të shtoni kanellë dhe të ëmbëlsoni me stevia), bukë c / c, kafe e sapozierur pa shtuar sheqer (çaj, ujë).

Mëngjesi: Fruta agrume - 3-4 mandarina ose 1 portokall.

Dreka: okroshka (perime pa patate, salcë kosi me pak yndyrë, proteina), shparguj të pjekur, proteina.

Snack: kos me pak yndyrë dhe pa sheqer.

Darka: kërpudha të mbushura ose kallamar.
DITA E PEST Mëngjesi (jo më vonë se 45 minuta pas zgjimit): omëletë proteine me 2 bukë, kafe e sapo zierë pa shtuar sheqer (çaj, ujë).

Mëngjesi: 2 copë kivi.

Dreka: supë pa patate me qofte viçi ose mishi i viçit (qengji, mishi i derrit janë të ndaluara), shkundja e proteinave.

Snack pasdite: qumësht i pjekur i fermentuar.

Darka: sallatë perimesh me proteina nga 2 vezë pule.
DITA E GJASHT Në mëngjes (jo më vonë se 45 minuta pas zgjimit): të bardhat e 2 vezëve të pulës, c / c bukë të errët, kafe të sapo gatuar pa shtuar sheqer (çaj, ujë).

Mëngjesi: agrumet për të zgjedhur.

Dreka: supë me perime, 1 lugë gjelle me tërshërë ose krunde gruri, fileto pule të zier, proteina.

Snack pasdite: gjizë me pak yndyrë të spërkatur me kanellë. Lejohet të shtoni një ëmbëlsues (xylitol, stevia).

Darka: gjoks pule i pjekur me perime.
DITA E SHTAT Në mëngjes (jo më vonë se 45 minuta pas zgjimit): gjizë me pak yndyrë, bukë e errët c / c, kafe e sapo gatuar pa shtuar sheqer (çaj, ujë).

Mëngjesi: 2 feta ananasi ose fruta agrumesh.

Dreka: supë perimesh me të verdhat e pulës, omëletë proteine me domate, proteina shake.

Snack pasdite: kefir 1, 5% yndyrë.

Darka: peshk pa dhjamë ose ëmbëlsira peshku në avull.

Përfitimet dhe dëmet e dietës

Pro:

 • Ngrënia e një diete me proteina të larta si për gratë ashtu edhe për burrat (në mungesë të një aktiviteti fizik intensiv dhe stërvitje në palestër) zakonisht çon në humbje të shpejtë të peshës. Humbja e peshës prej rreth 6 kg në 7 ditë është e mundur.
 • Proteina është thelbësore për riparimin e të gjitha qelizave në trup, jo vetëm të qelizave muskulore. Lëkura, thonjtë, flokët, indet e kockave të gjitha përfitojnë shumë nga ushqimet e pasura me proteina.
 • Proteinat janë gjithashtu të rëndësishme për prodhimin e hormoneve, enzimave dhe proceseve të tjera kimike thelbësore.
 • Ngrënia e ushqimeve me shumë proteina stimulon rritjen dhe mirëmbajtjen e masës muskulore.

Minuset:

 • Sigurisht, është marrëzi të mohosh që me ushqimin e proteinave, ngarkesa në trup do të jetë e rëndë. Prandaj, është më mirë të konsultoheni me mjekun ose dietologun tuaj përpara se të qëndroni në dietën tuaj. Kjo do të shmangë efekte të ndryshme anësore dhe komplikime të mundshme.
 • Gjithashtu nuk duhet harruar se çdo ndryshim në dietë është një barrë për të gjithë trupin. Mbi të gjitha, kur vendosim të humbasim peshë, ne gjithmonë refuzojmë diçka, dhe trupi fillon të marrë më pak vitamina dhe minerale që i duhen.
 • Një dietë proteinike dhe dieta e saj e paekuilibruar mund të ndikojnë negativisht në gjendjen e lëkurës dhe flokëve të grave, të zvogëlojnë energjinë dhe të kapin problemet me sistemin nervor - gjithçka është thjesht individuale. Prandaj, mund të ndiqni një dietë proteinike jo më shumë se 2 javë dhe të përsërisni jo më shumë se 2-3 herë në vit.

Nëse ndiqni këto rregulla për 7-14 ditë, do të humbni ato paund shtesë pa dëmtuar trupin tuaj.

Rekomandime për zgjedhjen e produkteve

Udhëzimet e mësipërme janë një pikë fillestare për zgjedhjen e ushqimeve me shumë proteina dhe me pak yndyrë. Merrni parasysh këshillat e mëposhtme për të bërë zgjedhje të shëndetshme:

 1. Zgjidhni ushqime të plota, natyrore që përpunohen minimalisht, përfshirë frutat dhe perimet e shëndetshme.
 2. Shmangni ushqimet me vlera të ulëta ushqyese si karamelet, krekerat dhe biskotat pa yndyrë, drithërat me niseshte (orizi i bardhë) dhe buka e bardhë. Drithërat bëhen nga drithërat.
 3. Produktet e qumështit - me pak yndyrë ose jo.
 4. Arra dhe fara me proteina të larta. Sidoqoftë, për të minimizuar yndyrnat, duhet të kufizoni përdorimin e tyre në 30 gram. ose më pak në ditë.
 5. Në vend që të skuqeni në shumë vaj, përdorni llak gatimi ose ziej me ujë.
 6. Zgjidhni metodat e gatimit që mbajnë yndyrën në minimum. Të tilla si avullimi, skuqja në një tigan që nuk ngjit ose pjekja në skarë.
 7. Zgjidhni proteina të ligëta si peshku dhe shpezët e bardha. Ju do të duhet të hiqni lëkurën nga pulat dhe të shkurtoni të gjithë dhjamin e dukshëm nga mishi.
 8. Përdorni bimë të freskëta, mustardë Dijon për aromë. Zëvendësoni majonezën me salcë kosi me pak yndyrë, uthull molle.
 9. Për blerje, ekziston një treg lokal i fermerëve, i cili garanton një cilësi më të lartë të produkteve sezonale dhe mishit.
djathë me pak yndyrë gjatë një diete me proteina

Snacks dhe snacks

 • Djathë me pak yndyrë - 50 kalori, 2 g yndyrë, 6 g proteina.
 • 180 gkos me pak yndyrë - 140 kalori, 0 g yndyrë, 7 g proteina.
 • Vezë të ziera fort - 78 kalori, 5 g yndyrë, 6 g proteina.
 • Përhapni selino me 2 lugë djathë krem pa yndyrë - 40 kalori, 0 g yndyrë, 3 g proteina.
 • Perime dhe 2 lugë humus - 100 kalori, 4 g yndyrë, 3 g proteina.
 • Smoothie jeshile.

Lista e proteinave të njohura me yndyrë të ulët

 • Pulë, gjel deti;
 • peshk (për shembull, ton dhe salmon), prodhime të tjera deti;
 • gjizë dhe qumështore të tjerë me pak yndyrë;
 • viçi i ligët;
 • proteina e hirrës (pluhur);
 • të bardhat e vezëve.
mëngjes në një dietë proteina

Dieta afatshkurtra

Një dietë e shpejtë dhe e shpejtë me proteina është bërë e famshme me shpejtësi për gratë, sepse në 3 ditë mund të heqni qafe 1. 5-2. 5 kilogramë, të thani trupin tuaj dhe të hiqni lëngun e tepërt nga trupi.

Për shkak të pranisë së proteinave, dieta është më e lehtë për t’u toleruar, sepse zvogëlon urinë. Dhe gjithashtu një dietë e ngjashme me proteina do të heqë depozitat e yndyrës nga beli dhe anët.

 • Ndërsa bëni dietë, duhet të kufizoni kripën në dietë, të harroni ëmbëlsirat dhe erëza të panatyrshme si ketchup dhe majonezë.
 • Supat, sallatat dhe zierjet janë të kalitur vetëm me vaj perimesh.
 • Produktet në menu nuk ndryshojnë me ato të ngjashme; është e ndaluar të rirregulloni vaktet në vende.
 • Dieta mund të zgjatet deri në shtatë ditë (përfshirë).

Menuja e Shembullit

Mëngjesi i parë:çaj ose kafe, 1 bukë e thekur (jo më shumë se 40 g) bukë proteine me djathë.

Dreka:50 g djathë gjizë, 30 g arra, fruta ose perime (rekomandohen mollë, portokall, mandarina, kivi, selino, domate, tranguj).

Darka:gjysmë filxhan supë me mish (për shembull, lëng pule), 150 g viçi të ligët, të zier me lakër të bardhë, karota dhe qepë, një gotë çaj, bimor mund të jetë.

Snack pasdite:125 g gjizë me pak yndyrë (pa aditivë), një gotë me supë trëndafili ose lëng agrumesh.

Darka:

 • 2 vezë të ziera butë, sallatë të ngrohtë me brokoli të zier dhe fasule jeshile;
 • 100–150 g peshk të zier ose të pjekur, dy domate ose pure kungulli;
 • 150 g gjoks pule të zier, sallatë panxhar me kumbulla të thata.
 • Një orë para gjumit: 125 ml kos me pak yndyrë.
sallatë për pastrimin e panxharit në një dietë proteinike

Receta e sallatës për pastrimin e panxharit

Kjo recetë po përgatitet për një nga opsionet e darkës. Zieni 200 g panxhar derisa të zihen, grijeni në rende të trashë. Lani kumbullat e thata (5-6 copë. ), Pritini në gjysmë. Kombinoje panxhar dhe kumbulla të thata, sezoni me vaj perimesh, ju mund të shtoni pak kripë.

Rekomandimet e nutricionistit

Një i rritur ka nevojë të konsumojë 70-150 gram proteina në ditë. Gjysma e tyre sigurisht që kanë origjinë shtazore, sipas ekspertëve të higjienës ushqimore.

Përzgjedhja e proteinave

 • Proteinat më të shëndetshme gjenden tek mishi dhe produktet e peshkut, si dhe qumështi dhe vezët. Ato përmbajnë shumë aminoacide thelbësore dhe trupi i njeriut i asimilon ato mjaft mirë.
 • Por jo çdo proteinë është e mirë për ju. Në natyrë, ka rreth një e gjysmë aminoacide që përbëjnë proteina. Për një person, dy duzina aminoacide janë të mjaftueshme, 12 trupi i njeriut është në gjendje të sintetizojë vetë dhe 8 aminoacide merren vazhdimisht me ushqim.
 • Sepse, sa aminoacide përmban një proteinë, vlera e saj biologjike varet. Më të rëndësishmet nga këto janë viçi, soja dhe peshku. Desirableshtë e dëshirueshme që këto produkte të jenë në tryezë çdo ditë.
 • Vlen të kujtohet se jo të gjitha proteinat absorbohen mirë nga trupi. E bardha e vezës është e mirë për ju. Thithet pothuajse plotësisht - 92-100%. Proteinat e qumështit të freskët dhe të thartë janë afër kësaj. Ata janë asimiluar me 80-90%. Këto proteina mund të zëvendësojnë ato proteina që trupit i mungojnë.
ushqime me shumë proteina

Sasia më e madhe e proteinave përmban:

 • Mish;
 • djathë;
 • arra dhe bishtajore;
 • kërpudha;
 • bukë;
 • produktet e qumështit.

Këshillohet të përdorni çdo ditë pak djathë, kefir, qumësht dhe gjizë.

pulë në një dietë proteina

Mish

 • viçi;
 • mish dreri;
 • mish kali;
 • mish lepuri;
 • gjel deti;
 • rosë;
 • një pulë.

Peshk me pak yndyrë

 • pollock;
 • hake;
 • krap;
 • zander

Burimi i proteinave bimore

 • soje;
 • misri;
 • fasule;
 • bizele;
 • badiava.

Nga drithërat, hikërror përmban më shumë proteina.

Kërpudha

 • boletus;
 • e bardhë;
 • chanterelles;
 • Champignon.

Sidoqoftë, vlen të kujtohet se është më mirë të mos i mblidhni ato vetë, por të blini ato të konservuara vetëm nga një prodhues i besuar, përndryshe mund të dëmtoni shëndetin tuaj.

Nëse dieta ka pak proteina, atëherë trupi fillon të harxhojë aminoacidet e akumuluara. Muskujt janë të parët që vuajnë. Prandaj, një person që ka mungesë të aminoacideve ndihet i dobët dhe duket i rraskapitur.

Pse një dietë me proteina është e mirë për ju dhe pse ne hamë proteina

 1. Për të marrë aminoacide të dobishme për ndërtimin e trupit tonë.
 2. Sasi më të larta të proteinave janë të nevojshme për ndërtimin e muskujve.
 3. Tretja e proteinave tenton të kërkojë më shumë energji (e njohur edhe si efekti termik i të ushqyerit).
 4. Përmirësoni shëndetin.
 5. Kontrolloni urinë - Proteina (proteina) siguron një nivel më të lartë të ngopjes.
 6. Humbni peshë dhe mbani nën kontroll peshën.

Ka dieta të panumërta në botë, nga të cilat ka gjithnjë e më shumë çdo vit. Kjo bën të mundur që secili person të zgjedhë një ushqim dietik për vete, i cili është kryesisht i përshtatshëm për stilin e tij të jetesës.