Sa mund të hidhni një dietë të pijshëm

dietë e pijshëm për humbje peshe

Dieta e pirjes është një sistem për pastrimin e trupit dhe uljen e peshës trupore. Një program i tillë mund të llogaritet për 7, 14, 30 ditë. Dieta më e zakonshme është 7 ditë. Për më tepër, mjekët nuk rekomandojnë uljen në një dietë të pijshëm për 30 ditë, maksimumi - 14 ditë. Gjatë kësaj kohe, ju do të jeni në gjendje të pastroni trupin tuaj dhe të humbni një sasi të caktuar të kilogramëve të tepërt. Ato vajza që shqetësohen për pyetjen se sa mund të hidhni një dietë për pije mund të kënaqen nga fakti që, para së gjithash, do të pastroni trupin tuaj. Dhe kjo, nganjëherë, është shumë më e rëndësishme sesa kilogramët e humbur.

Cili është thelbi i një diete të pijshëm

Thelbi i dietës së pirjes është që sistemi i tretjes do të pushojë gjatë kësaj periudhe, pasi nuk do të marrë ushqim të fortë dhe të fortë. Kjo do të thotë që ju do të ndjeni një çlirim nga ndjenja e peshës, ngopjes në stomak, por në të njëjtën kohë do të humbni peshë.

Regjimi i pirjes do t'ju çlirojë plotësisht nga nevoja për të përtypur ushqim. Nëse vendosni të provoni këtë lloj ushqimi, duhet të kuptoni se për 7, 14, 30 ditë nuk do të përtypni asgjë. Por kjo nuk do të thotë që ju do të keni një grevë urie të vërtetë. Vetëm se ushqimi do të ndryshohet në ushqim të lëngshëm.

Trupi do të fitojë elemente të dobishëm nga lëngjet, uji, smoothie, kokteje dhe pije të tjera. Ky lloj ushqimi do të bëjë të mundur jo vetëm humbjen e peshës në vetëm 14 ditë, por gjithashtu garanton çlirimin e trupit nga substancat toksike dhe ndotjen. Kjo dietë konsiderohet unike për shkak të kostos së ulët dhe efektivitetit të saj.

Si rezultat, kur pyeteni se sa mund të humbni në një dietë të pijshëm, mund të thoni me siguri se në 2 javë keni hequr qafe 7-10 kg. Secila çështje duhet të shqyrtohet veçmas. Një person mund të humbasë më pak, dhe një person tjetër mund të humbasë shumë më tepër. Mbi të gjitha, gjithçka varet nga pesha fillestare dhe sa më shumë që të jetë, aq më shumë do të jeni në gjendje të hidhni. Kështu, nëse pesha juaj është 100 kg, atëherë mund të humbni 7-10 kg në 2 javë, por vajzat me një peshë, për shembull, 60 kg në 2 javë nuk do të mund të humbin rreth 10 kg.

Çfarë mund të hani

Kjo metodë e humbjes së peshës llogaritet për një periudhë prej 14 ditësh pa ngrënë ushqim të ngurtë.

Shënim! Në versionin tradicional, vetëm një ujë duhet të konsumohet për 14 ditë. Ne nuk ju rekomandojmë që ta bëni këtë në çdo rast, pasi është mjaft e vështirë dhe jashtëzakonisht e rrezikshme për trupin.

Për të shmangur problemet e mëvonshme shëndetësore, plani dietik lejon konsumimin e çdo ushqimi të lëngshëm. Një parim i ngjashëm do të bëjë të mundur lehtësimin e ndjenjës së urisë dhe furnizimin e trupit me të gjithë elementët e nevojshëm. Kur bëni dietë, lejohet të konsumoni lëngjet e mëposhtme:

 1. Ujë. . . Gjatë gjithë planit dietik dhe gjatë periudhës së daljes, patjetër që duhet të konsumoni të paktën 2 litra ujë. Ajo duhet të jetë e pastruar, jo e gazuar dhe pa ngjyra. Nëse vendosni të uleni ekskluzivisht në ujë, atëherë duhet të përgatitni trupin tuaj për ngarkesa të tilla. Së pari, filloni eliminimin gradual të ushqimit, dhe pas përfundimit të dietës, nuk mund të nxitoni për në ushqim - gjithashtu gradualisht shtoni ushqimin tuaj të zakonshëm në dietë. Por mbani në mend se nuk mund të vdisni nga uria për më shumë se 3 ditë. Ndryshimet do të fillojnë në trup që nuk do të çojnë në ndonjë gjë të mirë.
 2. Bujon. . . Lejohet të gatuhet në mish dhe perime. Komplete pule, viçi, viçi, perimesh mund të përdoren si supë mishi. Rregulli themelor është që ju absolutisht nuk mund të përdorni supa të konservuara, të cilat shpesh mund të gjenden në briketa në supermarkete. Nuk rekomandohet të përdorni kripë, por nuk ka ndonjë ndalim të plotë. Qepët dhe specat nuk mund të përdoren nga perimet, pasi ato ndihmojnë në hapjen e oreksit.
 3. Produktet e acidit laktik. . . Kushti kryesor është përmbajtja e ulët e yndyrës. Lejohet të konsumohet kefir, qumësht i pjekur i thartuar, qumësht. Përqindja e yndyrës nuk është më shumë se dy. Kosi lejohet, por duhet të jetë natyral, gjithashtu me një përqindje të ulët yndyre.
 4. Lëngje të shtrydhura fllad. . . Rekomandohet ta rrotulloni vetë nga perime ose fruta të freskëta. Sheqeri nuk mund të shtohet. Lëngje të ndaluara dhe të blera në dyqane, veçanërisht në paketimin e kartonit, pasi që lëngje të tilla përmbajnë një sasi të madhe të ruajtësve, dhe fraksioni masiv i lëngut në to, si rregull, nuk mund të kalojë 40-50%. Një zgjedhje e shkëlqyeshme për lëng do të ishte grejpfruti, ai njihet si një djegës aktiv i yndyrës. Ju nuk duhet të përdorni rrush për lëng pasi ato përmbajnë shumë sheqer.
 5. Çaj. . . Konsumi duhet të jetë pa sheqer. Gjethet e çajit lejohen të përdoren për shijen tuaj. Jepini përparësi çajrave të kremrave mbi ato të paketuara.
 6. Komposto, pelte. . . Gatimi gjithashtu duhet të jetë pa sheqer. Mos blini pelte në briketa në dyqane - ky është produkti më i dëmshëm për humbjen e peshës. Gatuajeni vetë. I njëjti rregull zbatohet për komposto.

Shpërndarja e pijeve të listuara sipas ditës lejohet, dhe gjithashtu është e mundur të kombinohen ato në të njëjtën ditë. Uji dhe çaji mund të pihen për një kohë të pacaktuar. Të gjithë lëngjet e tjerë duhet të konsumohen brenda kufijve të caktuar. Ju nuk duhet të hani shumë, duhet të kënaqni urinë.

Avantazhet dhe disavantazhet

Dieta e pirjes ka aspektet e saj pozitive dhe negative.

TEplusetpërfshijnë:

 • Performancë e lartë. Ky plan diete është i njohur gjerësisht për efektivitetin e tij. Sa mund të humbni peshë në një dietë të pijshëm? Në 14 ditë, ju keni mundësinë të humbni nga 7 në 15 paund shtesë. Falë një ndryshimi në dietën e zakonshme, trupi do të fillojë të djegë dhjamin e tepërt, i cili do t'ju japë një shans për të marrë figurën tuaj të patëmetë.
 • Pastrimi i trupit nga toksinat dhe toksinat e dëmshme. Shumë lëng mund të largojë pothuajse të gjithë elementët e dëmshëm, përbërësit toksikë dhe toksinat nga trupi. Do të përmirësojë tretjen dhe metabolizmin në trup.
 • Reduktimi i vëllimeve të stomakut. Për shkak të mungesës së ushqimit të ngurtë, trakti tretës do të ndalet së zgjeruari, ky do të jetë hapi i parë drejt një figure të ëndërruar. Me kalimin e kohës, ajo madje do të fillojë të tkurret, falë kësaj, barku i varur do të zhduket. Ky proces nxitet nga një tipar karakteristik i vetë stomakut.

TEkundërpërfshijnë:

Ndikimi negativ në trup do të shprehet në një pasojë të vetme, por mjaft serioze negative. Ky disavantazh madje mund të trembë shumë njerëz që duan të humbin peshë me një dietë të lëngshme.

Lëngu nuk ofron mundësinë për të marrë plotësisht ndjenjën e plotësisë dhe për të marrë mineralet dhe vitaminat e kërkuara për metabolizmin e duhur. Uria mund të prishë funksionimin e të gjithë trupit, e cila mund të çojë në sëmundje. Nëse gjeni shenja të tilla tek vetja, sigurohuni që të kontaktoni një specialist.

Për ata që nuk kanë sëmundje kronike, kjo metodë e humbjes së peshës nuk do të dëmtojë. Trupi nën stres do të djegë dhjamin, për shkak të të cilit do të zhvillohet procesi i djegies së yndyrës. Rregulli themelor është që ju të mos jeni të uritur, të pini më shumë lëngje dhe kjo do t'ju japë mundësinë të mbushni stomakun tuaj.

Sa kilogramë mund të humbni

Shumë gra dhe madje edhe burra mund të pyesin veten se sa paund mund të humbni në një dietë të pijshëm? Numri i kilogramëve të humbur varet kryesisht nga pesha fillestare e trupit dhe kohëzgjatja e dietës. Mos harroni se numri i kalorive të konsumuara në ditë nuk duhet të kalojë 1500 njësi.

 • Kur ndiqni një dietë një ditore ose tre ditore,mund të humbni deri në 3 kg. . .
 • Në 7 ditë me respektimin e saktë të planitmund të heqësh qafe 7 kg. . .
 • Për 14 ditëpesha mund të zvogëlohet me 12 kg. . .
 • Sa mund të humbni në një dietë të pijshëm brenda një muaji? Brenda 30 ditëve nga ndjekja e një diete të pijshëmmund të humbni deri në 18 kg. . .

Gjëja kryesore është korrektësia e dietës, mos vdisni nga uria, pini ujë të paktën 2 litra.

Rezultate reale

Bazuar në rezultatet dhe vlerësimet nga shumë ndjekës të kësaj metode të humbjes së peshës, mund të konkludohet se dieta sjell vërtet rezultate. Ushqimi i përket kategorisë së atyre komplekse, është e vështirë të përmbaheni një diete ekskluzivisht të pijshëm, por nëse keni bërë përgatitje një javë para vetë dietës, atëherë do të jetë shumë më e lehtë për trupin të mësohet me një regjim të tillë.

Sigurohuni që të mos harroni mënyrën e duhur për të dalë nga një dietë e tillë, dhe atëherë kilogramët e humbur nuk do të kthehen më patjetër tek ju.