Dieta me kefir

përdorimi i kefir për humbje peshe

Dieta e kefir ka miratuar një produkt ushqimor kaq të vlefshëm si kefir. Ai, ashtu si dieta me kefir, është shumë e dobishme për trupin tonë. Kefir është i gatshëm të na ndihmojë me sëmundjet e traktit gastrointestinal dhe mëlçisë. Dieta me kefir ndihmon trupin të heqë qafe toksinat, dhe enët e gjakut - nga kolesteroli, ka një efekt të dobishëm në sistemin nervor, në mënyrë efektive merr pjesë në proceset e rimëkëmbjes pas shumë sëmundjeve.

Jo më kot ekziston një shprehje e tillë "pamja e shëndetshme". Me të drejtë bazohet në tezën se shëndeti i jashtëm i një personi është pothuajse gjithmonë një tregues i shëndetit dhe rehatisë së tij të brendshme, i cili garantohet nga një dietë kefir. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të rivendosni funksionimin korrekt të të gjithë trupit, përndryshe efekti i çdo diete do të jetë afatshkurtër. Një nga shenjat më të qarta të shëndetit është lëkura e pastër, kadifeje që premton dieta e kefir. Tani po flasim jo për përgatitjet kozmetike që janë të gatshme për ta bërë atë në këtë mënyrë, por për gjendjen aktuale të punëve. Skinshtë lëkurë e shëndetshme ajo që dëshmon për mungesën e toksinave në trup, të cilat ndihmon për të arritur dieta me kefir. Për të ndihmuar trupin tuaj, duhet të hiqni dorë nga sheqeri, të kufizoni ashpër përdorimin e ëmbëlsirave dhe produkteve të freskëta të miellit, të hani më pak kripë, t'i jepni përparësi perimeve, gjë që kërkon një dietë me kefir.

Karakteristikat e dobishme të kefir nuk mund të mos tërheqin vëmendjen e dietologëve modernë, të cilët miratuan dietën e kefir. Si rezultat, shumë dieta të bazuara në kefir janë shfaqur, disa nga recetat për të cilat tani do t'ju ofrojmë.

Dieta me kefir numër 1

  • Mëngjesi(dietë kefir) - një copë e vogël djathi i ri dhe me pak yndyrë, 100 g çdo lëng frutash të shtrydhur sapo, një copë e vogël bukë integrale.
  • Dreka(dietë kefir) - një pjesë e sallatës së perimeve, një vezë e zier fort, një fetë bukë integrale, një gotë kefir me pak yndyrë.
  • Darka(dietë kefir) - një pjesë e sallatës së perimeve të freskëta të kalitur me një lugë çaji vaj perimesh, një pjatë me mish ose peshk të zgjedhur nga ju. Si pjatë e dytë, e njëjta sallatë perimesh ose qull. Përjashtimi i vetëm janë patatet dhe makaronat.
  • Snack pasdite(dietë kefir) - çdo frut i zgjedhur në çdo sasi.
  • Darka(dietë kefir) - një copë peshk i zier, perime të freskëta ose të ziera, një copë e vogël bukë integrale.

Para se të shkoni në shtrat, ju keni të drejtë për një gotë qumësht, i cili parashikon një dietë me kefir.

Dieta me kefir numër 2

  • Mëngjesi(dietë kefir) - një copë djathë i ri me pak yndyrë ose djathë feta, një copë bukë integrale, manaferra të freskëta, kafe me qumësht pa sheqer.
  • Dreka(dietë kefir): një fetë proshutë të ligët, një racion sallatë perimesh, çaj pa sheqer.
  • Darka(dietë kefir) - lëng pule me një fetë bukë integrale, sallatë perimesh me një lugë çaji vaj perimesh, një vezë e zier fort.
  • Snack pasdite(dietë kefir) - çdo frut i zgjedhur në çdo sasi.
  • Darka(dietë kefir) - një fetë bukë e zezë, djathë, çaj qumështi pa sheqer.

Para se të shkoni në shtrat, pini një gotë kefir, e cila kërkohet nga dieta e kefir.