Dieta ketogjenike: pro dhe kundër

20 vjet më parë, dietologjia predikonte duke shmangur dhjamin. 10 vjet më parë, karbohidratet u shpallën armiqtë kryesorë. Në të dy rastet, supozohej se sasia e kalorive dhe lëndëve ushqyese që trupi merr nga ushqimet proteinike. Të dyja metodat janë efektive dhe zbatohen ende. Por së fundmi, yndyrnat kanë filluar të rehabilitohen, duke u bërë pjesë e një diete të re.

ushqime diete ketogjenike

Kjo metodë e të ngrënit kërkon eliminimin e shumicës së karbohidrateve nga dieta (përfshirë frutat dhe perimet) dhe një përqendrim në ushqimet me yndyrë dhe, në një masë më të vogël, me proteina. Numri i kalorive të konsumuara çdo ditë nuk është më shumë se në dietat e tjera. Qëllimi është që me një dietë ketogjenike, ngopja zgjat më shumë, oreksi zvogëlohet dhe uria zgjat për një kohë të gjatë. Rekomandohet për një dietë ketogjenike: mish me yndyrë dhe peshk, sallo, vezë, arra, kafshë dhe kokos me vaj ulliri.

Ka studime që sugjerojnë se jo vetëm që ju lejon të humbni peshë shpejt, por gjithashtu zgjat jetën dhe madje pengon rritjen e qelizave kancerogjene. Sidoqoftë, ka studime të tjera që paralajmërojnë për rreziqet e kësaj mënyre të ngrënies. Yjet e Hollivudit Kim Kardashian dhe Gwyneth Paltrow luajtën një rol të rëndësishëm në promovimin e dietës ketogjene. Burrat do të interesohen më shumë për faktin se basketbollisti i famshëm LeBron James, një njeri me trupin ideal të një sportisti, deklaroi aderimin e tij në këtë dietë.

Dieta ketogjenike është jashtëzakonisht e popullarizuar tek programuesit dhe menaxherët në Silicon Valley të Amerikës. Përgjithësisht pranohet se ky është një komponent i domosdoshëm i biohacking-ut inteligjent. Kjo shprehje kuptohet si një sistem që ndërthur trajnime të veçanta të trurit, një dietë të veçantë dhe "pilula të mençura", të cilat po bëhen gjithnjë e më shumë çdo vit.

Si punon?

Burimi kryesor i energjisë për qelizat është glukoza, e cila hyn në trup me karbohidrate. Ruhet në muskuj dhe mëlçi si një substancë e quajtur glikogjen. Nëse ka pak karbohidrate nga ushqimi, glukogjeni konsumohet shpejt dhe glukoza fillon të prodhohet nga proteinat dhe yndyrnat.

Yndyrat oksidohen për të formuar trupa ketone: aceton, acetoacetik dhe acide beta-hidroksibutirike. Me mungesën e glukozës, ato veprojnë si një burim alternativ energjie për qelizat, duke përfshirë ushqimin e trurit. Më pas, trupat ketone ekskretohen lehtësisht në urinë, duke çuar shumë kalori nga trupi. Kjo përshtatje e detyruar e trupit quhet ketozë.

Humbja e peshës afatshkurtër me këtë dietë është më e lartë se me dietat e tjera. Zvogëlimi i rezervave të glikogjenit rezulton në mbajtjen e më pak ujit në trup. Përmbajtja e kalorive në ushqim është gjithashtu më e ulët për shkak të uljes së oreksit. Por dieta ka mjaft kundërindikacione.

Pse është e rrezikshme?

Isshtë i ekuilibruar - përjashton marrjen e një numri të ushqyesve, vitaminave dhe mikroelementeve në trup. Kërkon motivim dhe përgjegjësi - duhet të hiqni dorë nga pjatat tuaja të preferuara, të llogarisni rregullisht numrin e kalorive. Dieta zgjat disa vjet dhe kërkon mbikëqyrje të vazhdueshme të një nutricionisti. Ka shumë efekte anësore: kapsllëk, të përzier dhe të vjella, rritje të dëmtuar, gurë në veshka dhe ndryshime në lipidet e gjakut.

Në pak muaj, një dietë ketogjenike siguron shumë humbje peshe. Por nëse zgjat një vit ose më shumë, atëherë nuk jep asnjë avantazh ndaj dietave të ekuilibruara. Mungesa e disa vitaminave B dhe fibrave, të cilat janë të nevojshme për ushqimin e mikroflorës së zorrëve, mund të ndikojnë në shëndetin.

Pasojat e respektimit afatgjatë të kësaj diete për njerëzit e shëndetshëm kuptohen dobët. Nutricionistët ju këshillojnë të zgjidhni një dietë që mund të mbahet gjatë gjithë jetës tuaj. Dhe ndjekja e një diete ketogjenike për vite nuk është e mundur.

Efekti afatshkurtër mund të jetë i suksesshëm, por metoda mund të mos funksionojë për të gjithë. Rekomandimet e dietës zgjidhen individualisht për të gjithë dhe ne nuk ju rekomandojmë të ndiqni trendin tjetër pa u konsultuar me një mjek.